Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym

Rozdzielnica w domu

Podczas budowy domu, a niekiedy również przy przeprowadzaniu remontu generalnego budynku niezbędna jest wymiana instalacji elektrycznej. Wówczas właśnie należy wybrać odpowiednią rozdzielnicę elektryczną. W tym artykule podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas doboru rozdzielnicy elektrycznej do domu jednorodzinnego.

Specyfika i funkcje rozdzielnicy elektrycznej

Rozdzielnica elektryczna, często określana również jako skrzynka elektryczna lub tablica rozdzielcza, jest to samodzielna część instalacji elektroenergetycznej. Występuje w postaci osobnego pomieszczenia lub wydzielonej przestrzeni np. w specjalnej skrzynce. Jest to miejsce, w którym dochodzi do rozdzielenia energii elektrycznej na poszczególne obwody – z jednej lub kilku linii zasilających doprowadzonych do rozdzielnicy można uzyskać większą liczbę linii odpływowych. Producenci rozdzielnic elektrycznych przeznaczonych dla gospodarstw domowych zapewniają skrzynki wewnętrzne, naścienne i tablicowe na prądy znamionowe do 100-150 A.
Rozdzielnicę elektryczną tworzą urządzenia i podzespoły, których zadaniem jest zarządzanie obwodami elektrycznymi i ich kombinacjami. Dokładniej chodzi tutaj o łączenie, przerywanie i rozdzielanie obwodów. Spełniają one również funkcje regulacyjne, pomiarowe, ochronne, sterownicze i sygnalizacyjne.

Z czego składa się rozdzielnica elektryczna?

Rozdzielnica elektryczna zbudowana jest z:
• linii zasilających
• skrzynki rozdzielczej
• linii odpływowych
W jej wnętrzu znajdują się takie elementy jak:
• rozłącznik izolacyjny
• wyłączniki różnicowoprądowe
• odgromnik
• wyłącznik nadmiarowo-prądowy
• lampki sygnalizacyjne
Kluczowe znaczenie ma ilość obwodów w domu jednorodzinnym. Zaleca się, aby każde pomieszczenie w budynku posiadało swój własny obwód elektryczny. Poza tym osobne kable powinny zasilać oświetlenie, przy czym każdy poziom w domu trzeba wyposażyć w osobny obwód dla oświetlenia. Często tworzy się również osobny obwód dla urządzeń AGD, takich jak lodówka, pralka, zmywarka, zamrażarka, klimatyzatory czy urządzenia grzewcze. Innego obwodu wymagają też bramy elektryczne czy systemy alarmowe i monitorujące.

Kto powinien założyć rozdzielnicę elektryczną?

Zaleca się, aby wszelkie prace instalacyjne przy rozdzielnicy elektrycznej wykonywali fachowcy o odpowiednim doświadczeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w rozdzielnicy mogą prowadzić w przyszłości do zwarć, a nawet pożaru. Jeśli zatem planujesz stworzenie instalacji elektrycznej, lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy jednocześnie biorą na siebie odpowiedzialność za sprawne działanie sieci. Jest to więc najbezpieczniejsze rozwiązanie.