Dobór odpowiednich rozdzielnic multimedialnych

rozdzielnice multimedialne

Rozdzielnice multimedialne to obudowy, w których znajdują się wszystkie urządzenia elektroniczne, które niezbędne są do obsługi sygnałów informacyjnych w domu lub mieszkaniu. Warto dowiedzieć się, od czego zależy układ wewnętrzny i wielkość rozdzielnicy.

Specyfika rozdzielnic multimedialnych

Rozdzielnice multimedialne zwykle pozwalają na montaż kilku rodzajów instalacji. Najczęściej montowane są obok rozdzielnic elektrycznych, tworząc wspólnie punkt centralny, do którego będą wprowadzane wszystkie podłącza w budynku.

Bardzo ważne jest, by zapewnić odpowiednią przestrzeń do montażu poszczególnych aparatów, których w przyszłości może przybyć. Dobierając rozdzielnicę multimedialną, trzeba więc uwzględnić potrzebę modernizacji lub jej rozbudowy. Wnętrza obudów najczęściej są zaprojektowane modułowo, a każde pole można demontować i wyposażać osobno w różne komponenty. Im większa przestrzeń łączeniowa, tym więcej możliwości zachowania odpowiedniego porządku i przejrzystego układu wnętrza. Za sprawą perforowanych płyt montażowych można zainstalować w ramach jednej obudowy różne urządzenia, takie jak np. router, switch czy też wzmacniacz TV. Urządzenia do płyty można przymocować przy pomocy blachowkrętów lub opasek zaciskowych. Dostępne są również wygodne rozwiązania w formie poziomych półek na urządzenia.

Konstrukcja rozdzielnicy multimedialnej składa się zwykle z części montażowej (tutaj znajdują się niezbędne urządzenia) i panelu z gniazdami. Ich rozmieszczenie oraz liczba zależy od producenta. Dodatkowo obudowy mogą być wyposażone w samozaciski i uchwyty do mocowania przewodów w bocznych częściach, co dodatkowo ułatwia dostęp do wszystkich kabli i zapewnia przejrzysty ich układ. Przydatne mogą okazać się również zaczepy grzebieniowe w górnej i dolnej części rozdzielnicy. Warto również zwrócić uwagę, czy rozdzielnica wyposażona jest w specjalne otwory wentylacyjne, które umożliwiają odprowadzanie nagromadzonego się we wnętrzu ciepła.